Полезна информация

Камбоджанска гарниция (Garcinia cambogia)
Публикувано от Александър Иванов • 29.11.2010 г. 12:06:28
В състава на Камбоджанската гарциния влиза хидроксилимонена киселина, която осигурява троен биохимичен механизъм на физиологичното намаляване на телесната маса: понижава образуването на мастни киселини и холестерин, засилва окислението на присъстващата в адипоцитите мас и регулира апетита. Биохимичния механизъм на този процес е следният: хидроксилимонената киселина, близка по структура до лимонената киселина, която се образува в клетките на нашия оргазинъм, възпрепятства активността на ензима цитратлиаза и така потиска образуването на ацетил КоА, който ограничава по-нататъшния синтез на мастни киселини чрез мелонил КоА. В същото време под въздействието на хидроксилимонената киселина се активира ензима карнитинацилтрансфераза, благодарение на който се активира образуването на L-карнитин и съответно се засилва транспортирането на вътрешноклетъчните киселини в митохондрията и тяхното окисление в тези субклетъчни образувания. Регулиращото влияние на хидроксилимонената киселина върху апетита се състои в неговото влияние върху активността на невроните на хипоталамуса, отговарящи за чувството за глад и ситост. Като блокира образуването на мастни киселини от въглехидратите той поддържа такова ниво на концентрация на глюкозата, при което невроните на хипоталамуса не стимулират апетита.

Китайски лимонник (Schisandra Chinensis (Turcz.) Baill.)
Публикувано от Александър Иванов • 29.11.2010 г. 12:22:23
Китайски лимонник (Schisandra Chinensis (Turcz.) Baill.)
За медицински цели се използват плодовете, в които се съдържат флавоноиди (катехини, антоцианиди), етерични и растителни мазнини, органични киселини, пектини, витамин Е, а също лигнани (схизандрин, схизандрол) – съединения обуславящи основните биологични свойства на растението. Лигнаните са антиоксиданти и регулатори на цитохром Р-450 -подобряват функциите на черния дроб, но основното им действие е тонизиращо. Китайският лимонник оказва стимулиращо и тонизиращо действие върху ЦНС, усилва положителните рефлекси, стимулира рефлекторната възбудимост, подобрява познавателната способности паметта. Оказва благоприятно действие върху сърдечната дейност, намалява честотата на сърдечните съкращения, увеличавайки амплитудата им; при хипотония повишава артериалното налягане; стимулира дишането. Заедно с това китайският лимонник подобрява моторната и секреторна функция на стомашночревния тракт, активира обмяната на веществата, регенеративните процеси и повишава имунитета. Стимулира сексуалната активност и засилва потентността. Китайският лимонник подобрява зрението, особено нощното виждане.

Китайският лимонник е класически адаптоген, който благоприятства повишаването на работоспособността, съпротивляемостта на организма към неблагоприятните фактори на околната среда, притежава антидепресантно действие. В медицината се използва основно като средство тонизиращо ЦНС. Той се прилага при намалена физическа и умствена работоспособност, при астенични състояния, импотентност, хипотония, при вяло заздравяващи рани и трофични язви. Китайският лимонник се препоръчва и като стимулиращо средство при различни функционални заболявания на сърдечно-съдовата и дихателна система.

Екстракт от женшен
Публикувано от Александър Иванов • 29.11.2010 г. 13:17:13
Всеки е чувал за жен-шена - коренът на младоста и енергичността. Познат от векове в Китай и в Корея в последното столетие, той стана хит на световния пазар за здравословни продукти. От повече от четвърт век той е и основна съставка на специализираните спортни добавки произвеждани в цял свят. Придават му се качества на силен енергогеник и адаптоген.

Какво е това?

Женшенът е събирателно име на група растения познати още от древността:

Eleutherococcus senticosus (сибирски женшен)
Panax quinquefolium (американски женшен)
Panax ginseng (корейски или китайски женшен)
Panax japonicum (японски женшен)
Panax ginseng е най-широко използвания вид женшен. Няма пряка ботаническа връзка между Eleutherococcus и Panax. Това са две различни растения с почти припокриващо се действие.

Какво е основното му физиологично въздействие?

Тонизиращо. Въздейства като адаптоген. Подтиква тялото да предпочита мастни киселини вместо гликоген в процесите на енергодобив. Заради способността си да снижава нивата на хормона кортизол (подтискащ инсулина хормон) в кръвния поток, женшенът е опасен за хора с хипогликимия!
При хора с хронична хипогликимия женшен следва да се взима само под лекарско предписание.

Какви са оптималните дози?

Повечето специалисти препоръчват дози между 1 и 2 грама сух корен Panax ginseng или около 200 мг екстракт (с концентрация 4 до 7%) дневно за 15-20 дни следхождано от месец пазуа в приема му.
Приемът на Eleutherococcus senticosus обикновенно е в дози от 2 до 3 грама сух корен или 300 до 400 мг сук екстракт за ден. Схемата на прием е същата - 15-20 дни следхождано от месец пазуа в приема му.

Какви са възможните вредни/странични въздействия при приема му?

В ниски дози, женшенът повишава кръвното налягане. При завишаване на дозите се наблюдава постепенно понижаване на кръвното налягане.

Кои са препаратите, които са основен източник на женшена? 

Билково продукти - чайове, тинктури. Хранителни добавки - гранули, сух екстракт, прах, таблети, капсули, течен екстракт. Най-разпространен е в хранителни добавки от смесен тип с изразено ергогенично и липотропно действие. В такива продукти дозите често варират.

В ДОПЪЛНЕНИЕ:

Какви са допълнителните физиологични въздействия на женшена? 


Функцийте му на ергогеник са широко изследвани. Научно потвърдено в контролни изследвания е силно изразеното му ергогеничното му действие в частност при начинаещи атлети или атлети в напреднала възраст. Като цяло фактите свидетелстват за повишаване на аеробния капацитет, аеробната издръжливост и подобряване на времето за реакция. Въпреки това остъствието на ергогеничен ефект при дублирани тестове с групи професионални атлети в млада и зряла възраст ни пречат да твърдим, че е ергогеник.
Психологичните тестове навеждат на мисълта, че приемането му подобрява мотивацията на атлетите и косвено води до по-добри резултати в аеробните спортове. Това му действие е ясно разграничено от чистия плацебо ефект.
Установени са имуностимулиращо функции. Изследванията сочат, че има връзка с продължителността на живот на имунните клетки - завишава го, както и на броя им - отново го завишава.

Защо да го приемаме?

Приема му в изолирана форма би подпомогнало начинаещите атлети (особено тези в по-напреднала възраст) в първият им месец, подобрявайки адаптационните способности на организмите им. Изследванията сочат, че при тях най-силно се увеличава аеробния капацитет на белия дроб, аеробната издръжливост на мускулите им, мотивирайки ги и подпомагайки изгарянето на мазнини. Много бодибилдъри имат занижен имунитет. Приема на жен-шен ще компенсира негативния ефект на тежките силови тренировки, правейки антителата им повече и по-жизнеспособни.

По какъв начин жен-шенът се усвоява от организма?

След навлизането си в стомаха, активните вещества се придвижват с течностите навлизайки постепенно през стените му, дванадесетопръстника и най-вече в тънките черва.

Алое Вера
Публикувано от Александър Иванов • 29.11.2010 г. 22:05:33
Алое Вера в грижите за красотата

Съставките на Алое Вера: lignin (целулоза) и polysaccharide (въглехидрати) проникват през трите слоя на кожата: епидермис, дермис и хиподермис, като ги почистват от бактерии и мазнини, които запушват порите. Природните хранителни съставки, като минерали, витамини, 17-те аминокиселини и ензими, стимулират производството на нови клетки. Ако епидермисът не се освободи от мъртвите клетки и от мазнините, порите ще се запушат, а потните жлези няма да функционират правилно, при което в кожата започват да се развиват инфекции. Благодарение на способността си да регенерира, лекува, тонизира и да прониква в дълбочина, Алое Вера се използва при приготвяне на овлажняващи кремове, нощни кремове, маски, шампоани, тонизиращи кремове, кремове за почистване на кожата и др., както и на лосиони за предпазване от слънчевите лъчи. Алое Вера се използва и в кремове срещу болки в мускулите, ревматични болки и схващания. Алое Вера лесно се комбинира с много други природни продукти.

Нашата кожа е нашият защитен слой, предпазващ ни от околната среда. Така както тя ни защитава, трябва и ние да се грижим за нея, тъй като може да бъде повредена от слънцето, сухия въздух, вятъра, прахоляка, което може да доведе до обриви, пъпки, суха кожа и други неприятни и понякога недобре изглеждащи последици. С настъпващото лято грижите за кожата трябва да са особено внимателни, защото слънчевото изгаряне е много болезнено и вредно за нея.

Традиционно алоето се използва за възстановяване на кожата. То е било съществена съставка в традиционната медицина по света. Растението се е използвало от египтяните като средство за разкрасяване и подмладяване, гърците и римляните са покривали с него раните, заради неговите силни антибактериални свойства.

Модерната медицина също приема използването на алое:
Болкоуспокояващо действие Алое Вера намалява болката, когато се приложи върху засегнатото място. За разлика от другите съществуващи продукти, Алое Вера има способността да прониква дълбоко в кожата, да блокира болката и да облекчава възпаленията, благодарение на активните си съставки.

Алое Вера съдържа минералите калций, калий и цинк, както и витамините С и Е. Минералите допринасят за образуването на мрежа от влакна, които улавят червените кръвни телца, като по този начин ускоряват лечебния процес. Калцият е особено важен елемент за правилното функциониране на нервната система и за мускулите. Той е мощен катализатор на всеки лечебен процес.

Алое Вера съдържа хормон, който ускорява образуването на нови клетки, като в същото време спомага за отстраняването на мъртвите. Наличието на калций в Алое Вера регулира количеството течност в клетките, като по този начин се поддържа вътрешното им и външно равновесие. Това води до образуването на здрави клетки във всички тъкани на организма.
Благодарение на лигнините, които се съдържат в него, Алое Вера прониква в дълбочина и е чудесно средство за транспортиране на хранителни съставки. Точно затова то присъства във стотици лечебни и козметични продукти. Ето няколко примера: В комбинация със евкалипт и жожоба прониква до 3-ия слой на кожата (стига до мускулите) като облекчава болката. Смесено с Пчелен прополис, Алое Вера се използва за приготвяне на кремове срещу кожни инфекции. Заедно с масло от кокосов орех представлява великолепно средство за предпазване от вредното въздействие на слънчевите лъчи.

Алое Вера е магично лечебно и козметично средство. Крем с богато съдържание от магическото растение ще бъде най-добрият другар на кожата ви през горещите летни месеци.

Биотин
Публикувано от Александър Иванов • 29.11.2010 г. 22:11:27
Какво е биотин?

Биотинът е вещество, известно предимно с името витамин В7. Други по-малко популярни имена на биотина са: "коензим R" и "витамин Н".

Какво трябва да знаем за биотина?

Витамин В7 играе роли на кофактор и катализатор на жизнено важни за човешкия метаболизъм химични реакции. Включва се в състава на редица ензими (като коензим), които участват в:

* синтеза на мастни киселини
* глюконеогенезата (създаване на глюкоза от не захароподобни вещества)
* метаболизма на есенциалната аминокиселина левцин
* преобразуването на фолиевата киселина (витамин В9) във форма използваема от тялото
* в цикъла на трикарбоновите киселини (ц. на Кребс) като част от ензима пируват карбоксилаза
Част от естествените за храносмилателния тракт бактерии, произвеждат малки количества биотин, който при добро усвояване се включва в метаболизма ни.

За какво се използва биотина?

Доказани ползи:

* подсилва ноктите
* допринася за повишена енергичност, чрез увеличаване активността на ключови за освобождаването на енергия ензими в клетките
* допринася за поддържането на триглицериди в кръвта в норма

Предположения и недоказани твърдения:

* подсилва структурата на косъма, забавя загубата на коса - само две изследвания потвърждават това, но са проведени преди много години
* може да участва в синтеза и освобождаването на инсулина - всички значими изследвания са проведени върху лабораторни животни
* намалява нивата на кръвната глюкоза - само едно изследване потвърждава ефекта, но е проведено едва с 11 човека

Таурин
Публикувано от Александър Иванов • 29.11.2010 г. 23:17:34
Тауринът е приет условно за есенциална аминокиселина, която в молекулата си съдържа сяра. Представлява главна съставна част на жлъчните соли, които са необходими за мастната абсорбция, като може да бъде открит и в по–ниски количества и в тъканите. Интересен е фактът, че тауринът не е част от същинската мускулна клетка, но съществува в аминокиселинния „басейн” на тази клетка.



Произходът на думата "Taurine" идва от латинското „Taurus" - телец, като се има на предвид бик или вол. Дължи се на факта, че първоначално през 1827 год, аминокиселината е изолирана от жлъчка на вол от австрийските учени Friedrich Tiedemann и Leopold Gmelin. В тялото тауринът се образува от аминокиселините метионин и цистеин в черния дроб, с помоща на витамин В6, но е спорен въпросът, дали тялото може да набави оптималните количества таурин. В резултат на което голяма част от таурина е синтетичен. Произвежда се от 2-hydroxyethanesulfonic acid или от реакцията на ethylene oxide, aqueous sodium bisulfite.

Къде може да бъде открит в тялото?

Таурин се съдържа в ретината и представлява защитен пигмент. Установено е, че при новородените в 7 месец съществува липса на таурин в ретината, което се свързва и с развитието на ретинопатия при бебетата. А те поемат таурин с кърмата. Направени са опити с котки, които са били хранени с храна, несъдържаща таурин, при което те развили слепота за много кратък период от време. При нормализирането на храненето - настъпило възстановяване на зрението.

Една аминокиселина с многостранно действие

* участва в регулацията на осмотичното налягане
* подобрява клетъчната активност
* участва в регулацията на калциевия инфлукс в мембраните
* участва в провеждането на нервния импулс
* действа успокояващо на симпатиковата нервна система, като намалява кръвното налягане
* укрепва сърдечният мускул, като стабилизира сърдечния ритъм
* предотвратява тромбообразуването
* предотвратява развитието наконвулсии и спазми при епилепсия и оток на мозъка
* предпазва от мускулен разпад
* довежда до край инсулиноподобната активност
* действа като антиоксидант
* увеличава способностите на паметта
* детоксифицира тялото и намалява нивото на холестерола
* подсилва имунната система, като компонент на белите кръвни клетки
* спомага за по - доброто усвояване на другите добавки
* увеличава обема на клетката (подобно на креатина)

А, когато количеството на таурин намалее?

Тауринът влиза в основните съставки на различните видове месо и яйцата. Но въпреки това тялото не може да си набави необходимите му количества от храната, тъй като при активна физическа дейност запасите от таурин бързо изчезват. Най-голям риск от изчерпване на нивата на таурин съществува за вегетарианците, които не консумират яйца и месо. Недостигът на таурин може да се прояви във функционалното увреждане на някои тъкани, което показва, че той играе ролята на модулатор на растежа. А освен това се наблюдава увреждане на ретината на очите и отслабване на имунната система. При хора със затлъстяване се наблюдават намалени нива на таурин в кръвта, което може да доведе до още по-голямо увеличение на килограмите и натрупването на мазнини.

Таурин и спорт

Тауринът има редица интересни приложения в кулутуризма - играе ролята на наподобяващ на инсулина агент, което означава, че може да повиши метаболизма на глюкозата и аминокиселините. Също така играе важна роля в клетъчното обемизиране, като по последни научни данни трикратният му прием от по 500 мг на ден може да забави протеиновия разпад. Експериментално е доказано, че таурин стимулира глюкозното покачване в клетките с 50%. В последните години той е обичайна съставка в енергийните напитки. Много често се използва таурин в комбинация с креатин, поради факта, че намалява умората в мускула при напрегнати тренировки и повишава капацитета на упражнението. Таурин спомага и за по-доброто усвояване на другите добавки и подобрява клетъчната активност.

Интензивни упражнения, както и други видове стрес, изчерпват нивата на таурин, затова добавянето на грам или два към диетата би било добра идея. При продължителен прием на аминокиселини се увеличава действието им върху анаболните процеси в организма, при това то е по-силно, отколкото при стероидните препарати. Те засилват синтеза на белтъчини и подобряват чувствително процеса на възстановяване. Комбинирани с протеин - енергитик, стимулират действието на хормона на растежа и осигуряват енергийно обезпечаване на организма по време на тежки физически тренировки. И една много важна подробност - аминокиселините не са забранени.